2011-02-25

Vienu žodžiu žmogus gali būti kariu, gydytoju ar žiaurus

Rašo Vladas Bartochevis
Aš nuo pirmų dienų čia sakau: žodžiai ir idėjos gali pakeisti pasaulį.
Žodis yra svarbiausias Žmonijos dalykas, ir kai gerai panaudotas – pats galingiausias dalykas.
Ir turime daug pavyzdžių, kurie tai pagrindžia.
Neseniai visa Lietuva verkė dėl poeto Justino Marcinkevičiaus mirties. Žmogus, kuris visą gyvenimą rūpinosi užpildyti tuštumą gražiais ir tikrais žodžiais. Eilėraščiais lietė žmonių širdis, ir rūpindavosi, kad žmonės nepamirštų - kas yra iš tikrųjų svarbu ir tikra, kad prieš tikrą grožį verta sustoti, kad dėl laisvės verta gyventi.
Jis buvo poetas, didysis poetas, žodžių meistras.

Kitas pavyzdys, kitas žmogus, kuris panaudodamas žodi pakeitė savo šalį ir pasaulį, prieš keletą mėnesių čia pat Kablelyje parašiau apie jį – Luis Inacio Lula da Silva, buvęs Brazilijos prezidentas. Jis nebuvo poetas, nei nemokėjo taisyklingai gramatiškai kalbėti, bet tapo geriausiu visų laikų Pietų Amerikos prezidentu. Buvo išrinktas ir perrinktas rekordine balsų dauguma, ir yra gerbiamas visų svarbiausių pasaulio vadovų.
Jis neturėjo nei pinigų nei mokslų, bet turėjo žodį ir jautrumą. Kai žmogus naudoja žodį iš širdies, kalba tiesiogiai širdžiai. Kai žmogaus žodžiai yra netušti, gali užpildyti tuštumą kitų žmonių sieloje.

Turime minėti ir neigiamus pavyzdžius, kaip Hitlerį, Musolinį ir daugelį politikų ir žymų veikėjų visame pasaulyje, kurie irgi efektingai moka panaudoti žodį už vieną ar kitą ideologiją, ar už savo asmeninius interesus.

Dauguma paprastų žmonių neturi rašybos ar retorikos dovanos, negali parašyti gražaus eilėraščio ar pasakyti prieš auditoriją gražios kalbos. Tai ką dauguma sako savo kasdienybėje nesukelia staigiai revoliucijos, kaip gali kiti žymūs veikėjai. Bet kiekvienas žmogus kasdien, kiekvieną akimirką, savo žodžiais prisideda prie pasaulio sukūrimo, palieka savo indėlį.
Kai parašiau pradžioje, kad gerai panaudotas - žodis yra pats galingiausias instrumentas – “gerai panaudotas” nereiškia gramatikos ar etiketo taisyklės, ar sugebėjimo priburti žmonėms - ne dėl šitų įgūdžių žodžiai bus svarbūs.
Kai žodžiai yra iš širdies ir netušti, jie užpildo tuštumą. Gerai panaudoti reiškia “jautriai panaudoti”.
Kiekvienas žmogus gali nuodyti akimirką ir žmogų taip, kaip kiekvienas žmogus gali aukštinti ar išgelbėti akimirką ir žmogų.

Tai pasirodo yra du esminiai dalykai. Pirmas - kiekvienas žmogus turi šį galingiausią instrumentą. Antras – ar jis bus panaudotas ir kaip bus panaudotas?
Šitie du dalykai turi būti gyvai mumyse prieš kiekvieną akimirką.

Su kuo susidursiu šiandien, su kuo kalbėsiu ar susirašinėsiu – aš tiesiogiai įtakoju į tą žmogų ir į visas situacijas.
Kai tik žodis iš manęs išeina – ta akimirka jau nėra ta pati, aš ją sujudinau, aš ją įtakojau.
Tai esminis klausimas – kaip prisidėsiu? Prisidėsiu grubiai, melu, tuštuma, įžeidimais? Arba rūpinsiuosi užpildyti tą akimirką ar kito žmogaus tuštumą - pagarba, mandagumu, meile.

Atrodo varginantis dalykas ir nuobodu. Kodėl turiu galvoti apie visą tai prieš kiekvieną akimirką? Iš tikrųjų lengviau yra neimti tokios atsakomybės... Apskritai visada lengviau yra būti neatsakingų pusėje. Bet šitaip ką pasieksime? Dabar Tu sustok ir porą minučių pamąstyk kokia gali būti visuomenė kur atsakomybės jausmas yra nepažįstamas dalykas... baisu, bet gal gali netgi žiūrėti pro langą ar aplink ir pamatyti.

Tiesa, kad kiekviena akimirka turi daug įvairiausių veikėjų, kurie ją kuria, bet tai ne pasiteisinimas.
Nesvarbu kaip pasirodo situacija ir kokie veikėjai joje yra – mano indėlis kiekvienos akimirkos sukūrime yra didžiulis. Vienu žodžiu žmogus gali būti kariu, gydytoju ar žiaurus.

2 komentarai:

  1. Koks stiprus gali buti zodys. siandien mane labai izeide, zodziu, to tonu, garsu kaip sklydo zodziai is lupo zmogaus, kuriuo beveik napzistu, kuris nepazista manes, su kuriuo mus seja tik darbas,bet tuo metu praleidziame arti vienas kito puse denos.Sis zmogus net ne prisilete prie manes o pasijutau tarsi kazkas trenke man i veida. Tada kylo man klausymas ar zodzis gali izeisti skaudziau negu jega, prisiletimas... . Taip, nes dvasine nuoskauda skaudzia labiau, ji eda tave is vidaus ir negali nustoti apie tai galvojus. Laikas gydo fizines zaidas greiciau negu dvasines.
    Sis zmogus buvo perildytas blogiu emociiju... is jo lupu lejosi desimtis, simtas zodziu papildytu agresivviu tonu, garsu... kurie neapsakomai zeide mane, sokiravo... . Po akimirkos uzejo tyla, is musu abeju nesklido nei zodzio, jauciausi keistai, nenorejau matyt to zmogaus, nei girdet. Veliau, sis zmogus vos isspaude is saves keleta zodziu Ätsiprasau, neturejo taip buti" ne galejau rasti nei vieno zodzio, nei vieno kuri galeciau pasakyti jam atsakant.
    Zmogus jausdamas kalatas tegali isspausti vos keleta zodziu, o iskaudintas nei vieno.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Geras straipsnis, visiškai su juo sutinku.Žodžio galia yra didėlė.
    Žodis gali įskaudinti, sugniuždyti, kaip kad komentavusi mergaitė pastebėjo, jo palikta žaizda dvasioje ilgiau gija, nei kūniškoji. Tačiau, jei mūsų dvasia stipri ar skaudūs žodžiai sužeis? Sunkių dienų būna visiems, tai reikia įvertinti ir kitų neteisti už jų pykčio protrūkius, tada būsime ir sau atlaidesni, gyvenimas bus paprastesnis.

    AtsakytiPanaikinti